Jak zadbać o swoją okolicę?

Każdy z nas chciałby mieszkać w pięknej i zadbanej okolicy, mieć wspaniały widok za oknem i miejsca, gdzie bez żadnej obawy można spacerować. To dlatego tak dużą popularnością cieszą się w naszym kraju zamknięte osiedla, które jednak powoli będą musiały być otwierane. Nie zmienia to faktu, że człowiek, nawet mocno uodporniony na estetykę, dostrzega urodę miejsc. Badania nad naturą człowieka wykazują, że żyjąc w pięknej okolicy sami stajemy się lepsi, zaczynamy dbać o to nowe, piękne miejsce, dążymy do doskonałości.

Czy mamy wpływ na wygląd okolicy, w której żyjemy?

Czasy bezsilności, poczucia, że wszystko zależy od jakiejś nieznanej i niedostępnej siły dawno się skończyły. Chyba już nikt nie ma wątpliwości, że mamy wpływ na wygląd miejsca, w którym żyjemy. Czasem większy, innym razem mniejszy, ale zawsze mamy. Zaczynając oczywiście od własnego domu i ogrodu, a kończąc na decyzjach podejmowanych przez włodarzy miasta.

Jak możemy decydować o wyglądzie swojej okolicy? 

Zawsze warto zacząć od głosowania w wyborach, każdych, a szczególnie tych kształtujących bezpośrednio nasze życie. Prezydent, burmistrz, wójt a nawet radny, jeżeli ich zmusimy, muszą przedstawić nam swoją wizję rządzenia. Im bardziej szczegółowe i dociekliwe pytania będziemy zadawać, tym dokładniejsze otrzymamy odpowiedzi. A potem trzeba je tylko egzekwować.

Od kilku lat miasta dysponują dodatkowym narzędziem oddanym w ręce mieszkańców, jakim jest budżet obywatelski. W miastach o mocnej strukturze przynosi on widoczne efekty, odnoszące się właśnie do okolicy. Budżet zmienia parki, tworzy skwerki, miejsca użyteczności publicznej. Przywraca roślinność, estetyzuje uliczki, boiska, trawniki. Jednym słowem zmienia przestrzeń wokół nas. Trzeba się tylko włączyć w głosowanie, a jeszcze lepiej w prace komitetów.

Spółdzielnie i wspólnoty

Odrębnymi narzędziami dysponują spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty. Przez cały rok zbierają one środki przeznaczone na prace dot. całej społeczności. Zwykle w pierwszej kolejności wykonuje się te najbardziej niezbędne prace dotykając bezpośrednio mieszkańców. Ale gdy zostaną one już zaspokojone sami uczestnicy wspólnot dostrzegają potrzebę zmian wokół siebie. Powstają piękne podwórka, place zabaw dla dzieci na wewnętrznym dziedzińcu, trawniki a nawet niewielkie fontanny. Poprawia się ogrodzenia i buduje wiaty śmietnikowe. Wszystko po to, by świat wokół nas zmieniał się na lepsze i stawał się coraz piękniejszy. Przecież każdy z nas potrzebuje harmonii, ładu i pięknej przestrzeni.

 

Dodaj komentarz